Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to proces sprawdzania kandydata przez osobę reprezentującą firmę (z wewnątrz organizacji lub z zewnątrz). Pod kątem posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz cech charakteru ważnych dla organizacji. 

Obszary do sprawdzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej spodziewaj się pytań, które mają na celu poznanie Twojego doświadczenia z poprzednich prac. Zweryfikowanie wiedzy o obszarze, którego dotyczy stanowisko, na które aplikowałeś. 

Pracodawca musi poznać Twoje umiejętności, obszary, w których czujesz się pewnie i chcesz się rozwijać. Dlatego bardzo ważne, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej swoją wiedzę popierać doświadczeniem pozyskanym w poprzednich firmach i na studiach oraz w różnego rodzaju projektach, w których uczestniczyłeś. 

Rozmowa kwalifikacyjna – opowiedz, co potrafisz

Podczas rekrutacji powinieneś wykazać się różnego rodzaju umiejętnościami, które są ważne z perspektywy przyszłego pracodawcy czy stanowiska. Rekruter będzie pytał Cię o sukcesy, i nie bój się o nich opowiadać. O największe wyzwania oraz sposoby, jak sobie z nimi radziłeś. Te pytania mają na celu poznanie Twojego sposobu myślenia, podejścia oraz umiejętności radzenia sobie w trudniejszych zawodowych momentach. Oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku. 

Tak nie powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna

Zadania dziwne, które powodują gęsią skórkę i mogę zagrozić Twojemu zdrowiu fizycznemu czy psychicznemu, które mają sprawdzić Twoją reakcję i elastyczność, nie są standardowymi praktykami. NIE POWINNY SIĘ ZDARZAĆ. 

Nikt nie może, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kazać Ci skakać z okna, czy sprawdzać Twojej chęci wykonywania zadań od przełożonego, oglądając Twoją reakcję na upuszczony długopis podczas spotkania.

Takie zadania nie wnoszą nic wartościowego do rekrutacji i poniżają kandydata. W profesjonalnej rekrutacji, opartej na szacunku, takie “triki” nie mogą mieć miejsca. Są niedopuszczalne. 

To samo dotyczy celowego opóźniania rozmowy kwalifikacyjnej, żeby sprawdzić, jak zareagujesz. Możesz mieć inne plany. Inną rozmowę kwalifikacyjną tego samego dnia albo umówionego lekarza. Oczywiście każdemu może zdarzyć się opóźnienie. Natomiast sprawdzanie sposobu reakcji na przesuwane spotkanie o kilkadziesiąt minut, nie może być częścią rozmowy kwalifikacyjnej. 

Za Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Dodaj opinię na Jacy są?. 

Szukasz pracy i zastanawiasz się, gdzie aplikować? Zobacz wpis o opiniach o rekrutacji.

marlena z-m