Rozmowa kwalifikacyjna - Jak się przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

Czeka Cię zmiana pracy?
Chcesz dobrze wypaść podczas rekrutacji?
Zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną i zastanawiasz się – jak się przygotować. 

Być może, część z tych rzeczy wyda Ci się błaha i nieistotna. Ale proces szukania pracy, to stres. Dlatego warto przejść przez wszystkie punkty. 

1. Przeczytaj ogłoszenie, jeszcze raz

Nawet jeśli aplikowałeś niedawno, przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie, na które wysłałeś CV. 

Przejrzyj wymagania i obowiązki. Sprawdź, czy posługujecie się tymi samymi nazwami oraz tym samym językiem, aby uniknąć niedomówień. To szczególnie istotne na etapie rozmowie tylko z rekruterem, który może nie być specjalistą w Twojej dziedzinie. 

Znajdź elementy, które są w ogłoszeniu o pracę, a nie są Twoją mocną stroną i, w miarę możliwości, przygotuj się z nich. 

Nie chodzi o to, żebyś udawał specjalistę w czymś, o czym nie masz pojęcia, ale żebyś miał zrozumienie i wiedzę teoretyczną, którą możesz wykorzystać odpowiadając na pytania. 

2. Sprawdź, czym zajmuje się firma

Banał? Niekoniecznie. Rekruter doceni, że wiesz, czym zajmuje się firma, do której aplikowałeś.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie informacji na stronie internetowej, jeśli firma taką posiada. 

Skup się na oferowanych produktach i usługach. Zapamiętaj, w czym specjalizuje się firma i co jest dla niej ważne. Jeśli aplikujesz na stanowisko związane np. ze sprzedażą czy obsługą klienta, postaraj się zapamiętać najważniejszych klientów i projekty.

3. Przygotuj odpowiedzi na “miękkie” pytania

Pytania HRowe, koszmar kandydata. Niewiele osób je lubi i czuje się komfort odpowiadając na nie. Uniknij stresu i przygotuj sobie wcześniej odpowiedzi. W sieci można znaleźć wiele list takich pytań. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony, które są ważne z perspektywy stanowiska, na które aplikujesz. Jak reagujesz w sytuacjach stresowych i jak sobie z nimi radzisz. 

Wcześniejsze przygotowanie na te, nielubiane, pytania, spowoduje, że nie będą one takie straszne.

Do odpowiedzi na te pytania szczególnie przydatna jest metoda STAR, która polega na odpowiadaniu na pytania w określony sposób:

S – Situation – Sytuacja – zastanów się, jaką sytuację przytoczysz w odpowiedzi na zadane przez rekrutera pytanie. Opowiedz ją konkretnie i krótko. 

T – Task – Zadanie – wiesz już, o jakiej sytuacji chcesz opowiedzieć. Teraz opowiedz, co musiałeś zrobić, żeby rozwiązać zidentyfikowany problem. Co konkretnie musiałeś zrobić.

A – Action – Akcja – co zrobiłeś, by osiągnąć cel, jak działałeś, z jakich metod i kogo pomocy skorzystałeś.

R – Result – Rozwiązanie – teraz podsumuj, jakie były rezultaty podjętego działania i czy udało się osiągnąć cel.

4. Zastanów się, co możesz opowiedzieć o swoim doświadczeniu w kontekście ogłoszenia

Przygotowując się do rozmowy, zastanów się, jak Twoje umiejętności i doświadczenie wpisują się w wymagania i opis stanowiska przedstawione w ogłoszeniu. Jeśli wymagana jest konkretna umiejętność, jak programowanie w jakimś języku, znajomość przepisów księgowych, czy obsługi oprogramowania – opowiedz ile masz lat doświadczenia w komercyjnym użyciu tej umiejętności i jak pogłębiasz wiedzę w tym temacie. Pokaż, że wiesz o czym mówisz i od ilu lat się tym zajmujesz.

5. Otwórz się na smalltalk

Dobry rekruter będzie próbować rozładować sytuację na początku rozmowy. Zapyta, jak Ci minęła podróż, czy nie było problemu ze znalezieniem budynku albo wspomni o częstych problemach z łączem internetowym, które utrudnia płynną komunikację online.

To wszystko ma pomóc Ci nawiązać relacje z osobą prowadzącą rozmowę i spowodować, że będziesz się trochę mniej stresować. 

Staraj się nie ucinać tych rozmów i nie przeciągaj ich na siłę. Spróbuj złapać dobrą relację z rekruterem już na tym etapie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej przejść do merytorycznej części rozmowy.

6. Postaraj się zrelaksować przed rozmową

Wydaje się prawie niemożliwe, ale warto poświęcić temu chwilę uwagi. Stres jest prawie nieodłącznym towarzyszem rozmów rekrutacyjnych. Dlatego warto zadbać o siebie i swoje dobre samopoczucie przed rekrutacją. 

  • wyśpij się 
  • zjedz pełnowartościowy posiłek
  • poczuj, że jesteś przygotowany (sprawdź punkty 1-5)
  • wycisz organizm za pomocą oddechu 

Szczegółowe informacje, jak skutecznie zarządzić stresem przed rekrutacją krótko i długofalowo znajdziesz na nagraniu z naszego webinaru z Pauliną Ziomek-Wołczkiewicz na Facebooku (tutaj). 

Powodzenia!

Jesteś przed rekrutacją? Przeczytaj, czym nie powinna być rozmowa kwalifikacyjna.

Daj nam znać, jak wyglądała rozmowa kwalifikacyjna na Jacy są? – opinie o rekrutacji.

marlena z-m