Ile kosztuje rekrutacja

Ile kosztuje rekrutacja?

Ile kosztuje rekrutacja?

Zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje Was udział w rekrutacji? 

Oczywiście, znalezienie pracy w momencie, gdy jej nie mamy, lub gdy jesteśmy bardzo niezadowoleni z obecnej, jest bezcenne. Ale czy na pewno? Czy czas, który poświęcamy na przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego, udział w rozmowach, przygotowywanie zadań jest darmowy?

Spróbujmy to policzyć, ile kosztuje rekrutacja.

Możliwe etapy rekrutacji:

 1. Znalezienie oferty. 
 2. Sprawdzenie podstawowych informacji o firmie
 3. Dostosowanie CV, napisanie listu motywacyjnego.
 4. Wysłanie aplikacji
 5. Przygotowywanie się do pierwszej rozmowy. Sprawdzanie informacji o firmie. Powtarzanie zagadnień z oferty o pracę. 
 6. Udział w rozmowie. 
 7. Uczestniczenie w kolejnej rozmowie. 
 8. Przygotowywanie zadania.

Sporo tego, prawda? Na każdy z wymienionych etapów musimy poświęcić czas, jeśli podchodzimy poważnie do danej rekrutacji.

Ile zajmują poszczególne etapy?

Znalezienie oferty.

W zależności od tego, jakiego stanowiska i branży dotyczy, zajmuje około kilkunastu minut. Na rynku obecnych jest kilku wiodących graczy jeśli chodzi o publikowanie ofert pracy. Jedni agregują ogłoszenia ze wszystkich branż i miast, inni specjalizują się w konkretnej dziedzinie. Odnalezienie kluczowych platform, dla danej branży i specjalizacji, oraz przejrzenie dostępnych ofert coraz częściej staje się wyzwaniem.

Sprawdzanie informacji o firmie.

Według badania Nofluffjobs “Doświadczenia kandydatów w IT 2020” (pełen raport tutaj) – 71% badanych szuka informacji o firmie w internecie przed zaaplikowaniem. Kolejne kilkanaście minut na sprawdzenie dostępnych informacji. 

Dostosowanie CV, napisanie listu motywacyjnego.

Na szczęście, wymaganie co do listu motywacyjnego pojawia się coraz rzadziej. Ale jeśli poważnie podchodzimy do szukania pracy, dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie naszych umiejętności wypisanych w CV do wymagań z konkretnego ogłoszenia o pracę. Tak, aby ułatwić osobom przeglądającym nasze CV, znalezienie naszych atutów pasujących do danego stanowiska. Kolejne kilka minut.

Wysłanie aplikacji.

W zależności od firmy. Czasem to 3 pola do wypełnienia i miejsce do załączenia CV. Innym razem wielki formularz rekrutacyjny, w którym firmy wymagają przepisania do niego doświadczenia z CV. Od 1 minuty do kilkunastu minut.

Przygotowanie się do pierwszej rozmowy.

Jedno z trudniejszych zadań.
a) Sprawdzenie informacji o firmie. Aby dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej, powinniśmy wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się firma, w której chcemy pracować. Najprostszym rozwiązaniem jest dokładne przeczytanie informacji znajdujących się na stronie firmowej. Niestety, często strony firmowe nie mówią wprost, czym zajmuje się dana organizacja. Wtedy musimy poszukać głębiej. Jednak przygotowanie się z działalności danej firmy to podstawa. Dlatego na ten etap powinniśmy poświęcić od godziny do nawet kilku godzin. W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujemy. 

b) Powtórzenie zagadnień z ogłoszenia o pracę. Nawet najlepsi specjaliści muszą sobie czasem przypomnieć zagadnienia, które znają, ale np. nie używają ich na co dzień. Na dokładne przejrzenie wymagań z oferty oraz odświeżenie wiedzy poświęcamy od kilkunastu minut do kilku godzin. W zależności od poziomu doświadczenia.  

Pierwsza rozmowa.

Może trwać od 30 minut do 1,5 godziny. 

Kolejny etap rekrutacji.

Jeśli występuje, to kolejna godzina lub więcej

W niektórych rekrutacjach jednym z etapów jest przygotowanie rozwiązania zadania. W przypadku stanowisk programistycznych będzie to napisanie kawałka kodu, graficy będą musieli przygotować projekt, marketingowcy opisać pomysł na promocję, a sprzedawcy zastosować najlepszą strategię sprzedaży dla produktu czy usługi. Czasochłonność takiego zadania zależy od firmy. Są zadania, które można wykonać w 1 godzinę, są takie, które wymagają od nas większego skupienia. Nawet kilka godzin. 

Ile czasu zajmuje Ci rekrutacja?

Zaokrąglijmy w dół

 1. 15 minut
 2. 15 minut 
 3. 5 minut
 4. 1 minuta
 5. 30 minut
 6. 30 minut
 7. 60 minut
 8. 60 minut
  Razem: 216 minut = około 3,5h

A teraz w górę

 1. ~ 15 minut
 2. następne 15 minut
 3. i kolejne 15 minut
 4. 15 minut
 5. 120 minut
 6. 90 minut
 7. 60 minut
 8. 240 minut 
  Razem: 570 minut = około 9,5h

Następnie pomnóżmy to przez pieniądze. I policzmy, ile kosztuje rekrutacja.

Dla średniej krajowej – 3851 na rękę. – 23 zł za godzinę

Niski wariant – 23 x 3,5 = 80,5 zł
Wysoki wariant – 23 x 9,5 = 218,50 zł 

Co jeśli zarabiamy więcej? Np. 50 zł za godzinę.

Niski wariant – 50 x 3,5 = 175 zł
Wysoki wariant – 50 x 9,5 = 475 zł

Dużo, prawda?

Naturalnym jest, że szukając pracy poświęcamy czas na przygotowania i udział w rozmowach. Dając z siebie czas i zainteresowanie firmie, mamy prawo oczekiwać precyzyjnej informacji zwrotnej. Co dokładnie spowodowało, że dostaliśmy lub nie ofertę pracy. W końcu rekrutacja nas kosztuje.

Rekruterzy używają argumentu, że nie mają wystarczająco dużo czasu i aby dać feedback każdemu, kto wziął udział w rekrutacji. Podnoszą, że na jedno ogłoszenie mają nawet 200 aplikacji. Dzięki temu mają z czego wybierać.

Skoro kandydat poświęca swój prywatny czas, czasem kosztem urlopu, żeby przygotować się do rozmowy oraz móc wziąć udział w rozmowie, to przedstawiciel pracodawcy powinien być zawsze zobligowany do przekazania konkretnych informacji o wiedzy i doświadczeniu kandydata, po rekrutacji.

A co jeśli spotka Cię najgorsza rekrutacja? Historia takiej tutaj.

marlena z-m